Вакуумна техпластина: що це таке та в яких галузях застосовується
У сучасному світі технології розвиваються з неймовірною швидкістю, і багато галузей вимагають вищих характеристик від матеріалів, що використовуються у виробництві та експлуатації обладнання. Одним з таких інноваційних матеріалів є вакуумна техпластина. Наявність унікальних властивостей роблять її незамінною від машинобудування до медицини. У цій статті ми розглянемо, що таке вакуумна техпластина, які її основні характеристики та в яких галузях вона знайшла широке застосування.
Основні характеристики вакуумних техпластин
Якщо брати в цілому, то техпластини гумові – це заготовки у формі листів, плит, рулонів різної площі та товщини, призначені для подальшого виробництва гумотехнічних виробів (ГТВ).
Характеристики техпластини з вакуумної гуми суттєво відрізняються від звичайної. Її основа — особливий вид каучуку, який не боїться ні високого тиску, ні низьких чи високих температур. Діапазон працездатності варіюється від +8 °С до +70 °С. При короткочасному зниженні температури до -30 °С чи підвищенні до +90 °С вироби здатні зберігати фізико-механічні якості ще деякий період часу. Матеріал добре пручається стиску, а рівень виділення газів у повітря мінімальний, тому ГТВ з цієї гуми практично не змінюють свою форму та початкові параметри.
Навіщо потрібна вакуумна техпластина
Вакуумні техпластини та вироби з них можуть застосовуватися як ущільнювачі, амортизатори та ізолятори. ГТВ даного типу виконують дуже важливу роль: вони повністю захищають внутрішній простір систем від зовнішнього середовища, виключають ймовірність тертя між поверхнями з металу, а також дозволяють запобігти пошкодженню елементів пристрою від ударів. З техпластин з вакуумної гуми виготовляють прокладки, ущільнювачі та інші вироби для герметизації з'єднань фланців трубопроводів, форвакуумних насосів та інших механізмів, що працюють в умовах розрідженості або вакууму.
Прокладки, виготовлені з вакуумних техпластин повинні бути одночасно і досить пружними для компенсації нерівномірного стиснення, і щільно прилягати, щоб заповнювати порожнечі та нерівності на стику з'єднань. І вакуумна гума -— це ідеальний матеріал для ущільнень, оскільки досягається вакуумно-щільне з'єднання без підсмоктування та втрати тиску, а висока пружність дозволяє багаторазово використовувати такі прокладки. Придати ж листам вакуумки складу конфігурацію можна різними шляхами — вона пластична і легко ріжеться як ручним, так і промисловим способом на верстатах ЧПУ.
Однак варто зазначити, що зберігання вакуумних техпластин передбачає, що матеріал буде надійно прихований від потрапляння прямих сонячних променів. Крім того, неприпустимо складати вакуумні техпластини поблизу озоновиділяючого обладнання або біля установок, що інтенсивно виділяють тепло. При цьому формові (дрібні) ГТВ можна зберігати в насипному вигляді на полицях або в піддонах. Листи ж з вакуумної гуми рекомендують зберігати строго у вигляді рулонів.
Де застосовують вакуумні техпластини
Вакуумні техпластини використовують у таких механізмах, де не можна допустити потрапляння зайвого повітря всередину, оскільки при його появі механізм вже працюватиме не на 100%, а на 50-60%. А деяке обладнання взагалі не зможе функціонувати. І щоб зберегти штатну працездатність механізму, використовують спеціальні матеріали та вироби — такі як ущільнювачі, шнури, прокладки, настили та інше, виготовлені з вакуумної гуми.
Пов'язано це з тим, що в неї, як вже згадувалося раніше, мізерно мале виділення газу від самого гумового виробу, що знаходиться в механізмі в розрядженому середовищі, так як у компонентний склад гумової суміші входить особливий вид каучуку, який практично виключає втрату розрядженості при високих тисках у стані вакууму. Там, де не потрібний високий тиск у вакуумному середовищі, застосовують звичайну гуму на основі синтетичного каучуку.
Галузі, де широко застосовують вакуумну техпластину:
-
будівництво;
-
приладобудування;
-
автомобіле та суднобудування;
-
аерокосмічна галузь;
-
хімічна та харчова промисловість;
-
енергетика;
-
медицина і фармацевтика (медобладнання та лабораторні дослідження).
І це лише невеликий перелік, який можна суттєво розширити.
Марки гум для виробництва вакуумних техпластин
Залежно від конкретного механізму (системи) та в яких умовах матеріал буде використовуватись, вакуумну гуму вибирають та застосовують певних марок.
Гумова суміш марки 7889 більш м'яка та еластична. З головних переваг є стійкість до агресивних середовищ — кислоти, луги. Здатна балансувати газовиділення при зростаючій температурі. Не застосовується у контакті з органічними речовинами, оліями (ПММ), харчовими продуктами. При перевищенні температури понад +70°С необхідно використання додаткових елементів, наприклад — прокладок або втулок з фторопласту. Робоча температура від 8 до +70°C.
Гумова суміш марки 51-2062 трохи менш міцна та еластична, ніж марка 7889, але також стійка до лугів та кислот. Не передбачає контакту з нафто та харчовими продуктами та органічними рідинами. Однак вважається універсальною, тому що іі характеристики підходять для вирішення більшості завдань. До того ж вартість нижча за інші. Робоча температура від 8°C до +70°C.
Гумова суміш марки 9024 не боїться контакту з нафтопродуктами, оліями, бензином, органікою. Ще менш еластична, але щільніша і міцніша. Застосовується у потужних парових, газових, балансувальних системах в умовах критичних змін температур та тисків. Марка 9024 стійка до низьких температур. Має невелике газовиділення. Робоча температура -20°C до +90°C.
Вакуумна техпластина зарекомендувала себе як надійний та універсальний матеріал, необхідний для забезпечення герметичності та захисту у різних системах та механізмах. Вона є важливою частиною сучасної технологічної інфраструктури, забезпечуючи надійність та довговічність роботи різних систем та механізмів.