Сфери застосування шлангів ПВХ в сільському господарстві
Рукави ПВХ знайшли застосування у найрізноманітніших сферах сільського господарства — від зрошення та поливу до транспортування рідин та газів, а також сипучих матеріалів. У цій статті ми розглянемо особливості конструкції шлангів ПВХ, їх різновиди та основні сфери їх використання в сільському господарстві, що допоможе краще зрозуміти, які саме підходять для тих чи інших завдань.
Коротко про шланги ПВХ та їх характеристики
Рукав ПВХ — це шланг, виготовлений із полівінілхлориду, який підходить для транспортування рідин, газів та твердих речовин. Вироби підходять для використання на навантажених ділянках в умовах перепадів температур та коливання тиску, впливу вологи та агресивних речовин. Вони мало схильні до деформацій, стирання та розривів, в них не накопичуються відкладення. Шланги ПВХ відрізняються високою пропускною здатністю і не впливають на якість середовищ, що перекачуються, а також завдяки малому радіусу вигину їх можна застосовувати у важкодоступних місцях та обмежених просторах.
Конструкція рукавів ПВХ
Рукава ПВХ бувають одношарові та багатошарові. Одношарові вироби застосовують на ділянках з мінімальними навантаженнями. Багатошарові шланги — міцніший і надійніший варіант для складних завдань. У конструкції таких рукавів кожен елемент виконує свою функцію:
-
внутрішній ПВХ-шар — перешкоджає розтягуванню, абразивному та хімічному впливу;
-
армування з текстильних ниток, сталевої або ПВХ-спіралі — забезпечує підвищену міцність, стійкість до тиску, вигинів та скручування;
-
зовнішній ПВХ-шар — захищає від зовнішніх впливів, забезпечує довговічність.
Також шланги ПВХ можуть бути:
-
армовані;
-
неармовані.
Останні види рукавів із ПВХ найчастіше являють собою порожнисті трубки або специфічні полегшені шланги. Армовані шланги ПВХ — одні з найпоширеніших на ринку завдяки ціні та універсальності самого матеріалу, який легко поєднується з різними присадками та набуває широкого діапазону додаткових властивостей.
Залежно від типу армування бувають такі види шлангів ПВХ:
-
армовані по спіралі прутком із непластифікованого ПВХ;
-
армовані сіткою з синтетичних ниток (у тому числі та шланги, що плоскозгортаються);
-
армовані спіраллю з металевого дроту;
-
шланги що поєднують у собі кілька видів армування, найчастіше 1 або 2 шари синтетичних ниток чи армування металевою спіраллю і синтетичною сіткою.
Завдяки такому широкому асортименту, армовані та неармовані рукави ПВХ використовуються в різних галузях промисловості й в сільському господарстві. Наприклад, вони потрібні для виконання таких завдань, як викачування вигрібних ям і септиків, каналізації, всмоктування та подача рідкого гною й інших хімічних продуктів. Широко застосовуються в іригації та в роботі з карбамідно-аміачними сумішами.
Також варто окремо відзначити гофровані рукави — це спеціальним чином зам'яті шланги, які в результаті створення складок по всій довжині отримують велику міцність, гнучкість, зносостійкість. Формування ребер жорсткості — гофрування, відбувається на спеціальному прокатному устаткуванні. Гофрування шланга забезпечує очевидні переваги у всіх площинах — максимальну жорсткість у вертикальному зрізі та граничну гнучкість по всій довжині. Гофрований шланг може мати гладку внутрішню поверхню, що не перешкоджає транспортуванню рідин і твердих речовин, легкої хімії, перегною, шламів, КАС.
Різновиди рукавів ПВХ та їх застосування у сільському господарстві
Усі шланги ПВХ мають свої особливості, конструкцію та за призначенням розподіляються на:
-
безнапірні;
-
напірні;
-
напірно-всмоктувальні.
Безнапірні застосовуються для перенесення рідин самопливом. Часто їх виготовляють із більш гнучких матеріалів із тонкими стінками. У сільському господарстві часто використовуються:
-
для відведення надлишкової води з полів та теплиць, а також у дренажних системах для виведення ґрунтових вод, запобігаючи тим самим заболочуванню ґрунту та покращуючи умови для росту рослин;
-
для перенесення дощової води з резервуарів до систем поливу рослин, що є економічним та екологічно безпечним методом.
-
для подачі поживних розчинів у гідропонних системах, забезпечуючи рівномірний розподіл живлення до коріння рослин.
Напірні — міцні армовані рукави, стійкі до високого тиску. Підходять для систем, де потрібне перенесення рідин під напором. У сільському господарстві широко застосовуються:
-
у системах іригації та водопостачання полів — для подачі води під високим тиском;
-
у розпилювальному устаткуванні — для подачі води в автоматизованих системах зрошення, досягаючи ефективного її використання, а також розпилення хімікатів під високим тиском на великі площі, такі, як поля та сади, забезпечуючи рівномірне покриття рослин;
-
у гідравлічних системах підіймачів та сільськогосподарських машинах для забезпечення їх ефективної роботи.
Напірно-всмоктувальні — міцні вироби з товстими стінками та армуванням, які витримують як тиск, так і вакуум. Їх застосовують для перекачування середовищ із використанням помп. У сільському господарстві застосовуються для транспортування таких робочих середовищ як вода, гербіциди, зерно, КАС (карбамідно-аміачних сумішей), легкої хімії, рідких відходів, перегною, сипучих речовин. Наприклад:
-
у помпових системах — для перекачування води від джерел до систем зрошення та поливу включаючи крапельне, при подачі та розпорошенні пестицидів та інших хімічних засобів захисту рослин, а також як забірний рукав для пожежних потреб;
-
у транспортних системах — для транспортування зерна та інших сипучих матеріалів у зернових транспортерах та в системах сівалок для подачі насіння;
-
у вакуумних системах — для збирання та транспортування рідких відходів на фермах, збору стічних вод, відкачування та видалення опадів та забруднень із водойм.
Маркування ПВХ шлангів
Маркування ПВХ рукави містить інформацію про його основні характеристики та властивості. Це дозволяє споживачеві вибрати підхожий варіант для конкретних умов експлуатації.
Основні елементи маркування:
-
матеріал - тип ПВХ, наявність армувального шару;
-
внутрішній діаметр, у міліметрах;
-
робочий тиск, у барах;
-
температурний діапазон у градусах Цельсія.
Різні конструкції та типи армування дозволяють використовувати шланги ПВХ у найрізноманітніших системах та пристроях, задовольняючи різні потреби сільського господарства. Важливо правильно вибирати тип рукава залежно від конкретних умов експлуатації, щоб забезпечити надійну та довговічну роботу обладнання та системи загалом.