Біконітовий лист: властивості та можливості застосування
У сучасному світі, де навколо нас безліч пристроїв і обладнання, герметизація стає важливою частиною технологічних процесів. Неможливо уявити багато галузей промисловості без ефективних матеріалів для ущільнення та ізоляції. І такий сучасний матеріал як біконіт листовий зайняв одну з ключових позицій завдяки своїм унікальним властивостям. Він не лише забезпечує високий рівень герметизації при низькому питомому тиску, але й відзначається стійкістю до зносу, термостійкістю та екологічною безпекою. У цій статті ми детально розглянемо, що робить біконіт настільки незамінним у сучасному виробництві та які його основні сфери застосування.
Основні властивості біконіту
Біконіт - матеріал, виготовлений з суміші синтетичного каучуку та спеціальних присадок для надання йому кращих функціональних властивостей. Відрізняється високою міцністю та стійкістю до зносу, що дає змогу його застосування різноманітними галузями промисловості та на будівництві. За характерний бордовий відтінок за яким його легко відрізнити від інших ущільнювальних матеріалів, біконіт має ще одну неофіційну народну назву «червона гума».
У порівнянні з іншими ущільнювальними матеріалами, такими як, наприклад, пароніт ПМБ і ПОМ, вироби з біконіту при малому питомому тиску мають набагато кращі герметизуючі властивості, завдяки чому, цей матеріал часто використовують для виготовлення прокладок для ущільнення трубопроводів та у механізмах з низьким робочим тиском для забезпечення надійного з'єднання складових елементів. Каучукова основа, наділяє матеріал пластичними властивостями, і що важливе — не вимагає прикладання надмірного тиску для досягнення штатного функціонування. Розрахункова технологічна норма деформації, наприклад, біконітової прокладки складає від 20 до 40% її висоти.
Базові технічні характеристики біконіту:
- подовжувальне розтягнення - 10 МПа;
- розтягнення (міцність) - 4,5 МПа;
- діапазон робочих температур - від -60 до +200оС;
- тиск повного стиснення - 250 МПа (кг/см2);
- збільшення маси в умовах функціонування в рідкому середовищі - макс. 2%;
- робочий тиск - макс. 2,5 МПа.
Розглянемо основні сфери, де біконіт листовий є найбільш затребуваний у застосуванні:
-
машинобудування — для виготовлення та облицювання корпусів, деяких деталей обладнання, фільтрів, шестерень, зубчастих коліс та інших аналогічних виробів;
-
автомобілебудування — для виготовлення ущільнювальних компонентів для деталей ДВЗ, компресорів та інших механізмів;
-
електротехніка — для виробництва ізоляційних матеріалів та виробів, таких як трансформатори, розподільні шафи, КИПиА, тощо;
-
хімічна промисловість — для виготовлення труб, фільтрів, насосів, клапанів та інших виробів, що застосовуються у хімічних виробництвах;
-
металургія — для виготовлення тиглів, прес-форм, термічних екранів та багатьох інших виробів;
-
суднобудування — для виготовлення покриттів, корпусних панелей, обшивок, елементів кріплення, покриттів та інших деталей кораблів;
-
будівництво — для виготовлення матеріалів, необхідних для внутрішньої та зовнішньої обробки будівель, таких як віконні профілі, двері, стіни та інші деталі.
Як бачимо, цей матеріал можна назвати універсальним, тому він є таким популярним серед спеціалістів різного рівня. Висока міцність і стійкість до корозії дають можливість виготовляти з нього прокладки та інші елементи високої стійкості різних форм, розмірів та призначення для ущільнення трубопроводів і не тільки. А гарні якості біконіту листового з термо- та електропровідності а також звукопоглинаючі властивості роблять його ідеальним для використання у звукоізоляційних матеріалах та в різних електротехнічних приладах.
Біконіт листовий є абсолютно безпечним для здоров'я людини з екологічної точки зору завдяки додатковій термічній обробці й пресуванню, що запобігає виділенню токсичних речовин. І це ще один факт в скарбничку плюсів цього універсального матеріалу та відповідь на запитання — чому біконіт листовий дозволений до використання у харчовій галузі? Але у повсякденному житті, все ж таки, найчастіше біконіт можна зустріти у прокладках для ущільнення трубопроводів та інших систем.
Де використовуються прокладки з біконіту листового
Біконіт може застосовуватися від спекотних тропічних умов до умов суворої Крайньої Півночі. Ще одна цікава риса цього універсального матеріалу для прокладки — біконіт не є корозійно активним при контакті багатьма металами, наприклад:
-
плакований алюміній Д-16;
-
оксидований магнієвий сплав МЛ-5;
-
легована сталь таких марок як 30ХГСА або 25ХГСА та латунь марки Л63.
Слід відмітити, що для виробництва прокладок — біконіт використовується лише у чистому вигляді, в якому немає прошарків з армуванням з тканини, тому що їх додавання до структури виробу буде лише погіршувати показники з герметизації.
В залежності від умов експлуатації та призначення біконітові прокладки можна поділити на:
-
маслобензостійкі;
-
кислото та лугостійкі;
-
морозо та теплостійкі;
-
для харчової галузі.
Температура за якої можуть використовуватися вироби може становити від -45С° до +90 С°. Біконіт — прокладки з якого згодом будуть робитися, виробляється у формі пластин завтовшки від 0,5 до 6 мм. Готові ж прокладки використовують:
-
у сантехнічному обладнанні біконіт — прокладки для змішувачів, бойлерів, душових кабін тощо.
-
в автомобільних системах біконіт — ущільнювальні компоненти для різних автомобільних систем, таких як гальмівні та паливні.
-
у холодильному та морозильному обладнанні біконіт — прокладки для герметизації з'єднань в компресорах та іншому обладнанні.
-
У вентиляційних системах біконіт — для ущільнення трубопроводів, вентканалів та приладдя.
Рекомендації з вибору біконіту листового
Щоб забезпечити довговічність та надійність виробів з цього дійсно універсального матеріалу на виході, необхідно розібратися, як вибрати листи біконіту. По перше треба визначити, для якої мети потрібен матеріал — різні типи біконіту листового призначені для різноманітних завдань. Після цього необхідно врахувати параметри листа — товщина, габаритні розміри, вага та форма.
На останок, але не в останню чергу — з'ясувати хімічний склад — біконіт листовий містить мідь та нікель, але різні виробники можуть використовувати різні їх пропорції та домішки. Тому обов'язково дізнайтеся, які компоненти входять до складу матеріалу, і як вони впливають на властивості. Також важливо детально вивчити опис, а при отриманні товару уважно перевірити його щодо цілісності та відповідності технічним показникам.
Загалом, біконітовий лист є універсальним матеріалом, який знайшов своє застосування у різних галузях промисловості завдяки відмінним технічним характеристикам та екологічній безпеці. Висока міцність, стійкість до корозії, термостійкість і гарні ізоляційні властивості роблять його ідеальним для виготовлення прокладок та інших елементів, що забезпечують надійне ущільнення та захист. Особливо важливим є застосування біконіту для ущільнення трубопроводів, що підтверджує його незамінність у сучасних промислових системах. Біконіт — це вибір на користь інноваційних та надійних рішень для бізнесу та проєктів, що робить ще більшою його популярність серед спеціалістів різних рівнів.